Disciplíny westernových soutěží
DISCIPLÍNY WESTERNOVÝCH SOUTĚŽÍ
Předvedení koně:
- Showmanship at Halter:
Tato westernová disicplína, je jedinou která nespočívá v jízdě na koni, ale v jeho předvedení na ohlávce. Kůň zde souží pouze jako rekvizita, na které je demonstrována schopnost a připravenost soutěžícího. Základními prvky úlohy je předvedení koně v kroku a klusu, couvání, zastavení a obraty. Tato disciplína má prapůvod v disciplíně halter (Předvádění koní na ruce pouze na ohlávce. Posuzuje se především exteriér, tedy stavbu těla koně a celkový vzhled s přihlédnutím na chovatelské hledisko u jednotlivých plemen westernových koní.), která se těší velké přízni diváků v USA, ale na soutěžích v ČR není vypisována.
Přiježděnost, ovladatelnost, poslušnost
- Western Pleasure:
Tato disciplína je v kvalitním provedení velmi náročná. V aréně se nejezdí jednotlivě, ale jezdí více účastníků najednou. Jde o předvedení westernového koně v základních chodech walk (krok), jog (klus) a lope (cval). Dvojice postupně absolvuje po obvodu kolbiště všechny tři chody. Klus a cval jsou proti klasickému anglickému ježdění velmi pomalé, ale toto zpomalení musí vycházet ze správného podsazení zadních nohou. Otěže jsou volné a přilnutí téměř neznatelné, nadměrné používání otěží je penalizováno. Dvojice musí působit dojmem naprosté uvolněnosti a pohody. Dobrý pleasure kůň má dlouhý, sebraný a plynulý krok rozumné délky a měl by ochotně reagovat na změnu chodů.
- Trail:
Zkouška obratnosti, která simuluje překonávání překážek, s nimiž se kůň setkává při práci na ranči či v terénu. Trail tvoří několik překážek, kdy povinné jsou průchod brankou, překonání řady kavalet, couvání a dále volitelné (např. vodní příkop, přenášení předmětu, chůze přes houpačku, ustupování na holeň nad kavaletou atd.) Posuzuje se práce koně na překážkách s důrazem na chování, reakce na pobídky a kvality chodu, přičemž nejlépe hodnoceni jsou koně zdolávající překážky se stylem a určitým stupněm rychlosti za předpokladu, že je zachována opatrnost, a koně, kteří prokazují schopnost sami si vybrat cestu trasou.
- Reining:
Reiningové úlohy jsou v podstatě westernová drezůra, kde kůň reaguje na neckreining (způsob ovládání koně,přikládání otěží k pravé nebo levé straně krku). Úlohy zahrnují stejné prvky: kruhy (hodnotí se dobře patrný rozdíl mezi velikostí a rychlostí cvalu projížděných kruhů a jejich pravidelnost), přeskok - změna cvalové nohy, sliding stop (zastavení ze cvalu, při němž kůň podsadí zadní nohy, sníží záď a sklouzne zadkem do zastavení, zatímco přední nohy doklusávají), spin (obrat či několik obratů o 360° kolem vnitřní zadní nohy), rollback (obrat o 180° kolem zádi, jenž následuje okamžitě po zastavení), couvání (rovné, plynulé, ochotné a na předepsanou vzdálenost) a prodleva (schopnost koně uvolněně a nehybně stát po stanovený časový úsek). Jet koně v této soutěži neznamená jenom koně vést, ale mít každý jeho pohyb pod kontrolou. Nejlépe jetý kůň by měl ochotně následovat vedení jezdce a nechat se vést s málo nebo dokonce bez znatelných pobídek a nechat se plně ovládat. Každý pohyb koně z jeho vlastní vůle je nedostatkem ve vedení koně. Plusem je plynulost, jemnost, schopnost, rychlost a přesnost provedení předepsaných manévrů při použití kontrolovaného tempa.
- Western Horsemanship:
Tato disciplína je vytvořena proto, aby se posoudila jezdcova schopnost provádět v souladu se svým koněm sestavu manévrů. V úloze může být požadována jízda na kruhu, vlnovce i na rovné linii, a to ve všech chodech, obraty, spiny, rollbacky, couvání, ustupování, travers na dvou stopách, přeskoky ve cvalu i kontracval. Dokonce se dá nařídit i jízda bez třmenů. Na trase jsou kužely, které vyznačují místa, kde se mají jednotlivé prvky předvést. Posuzuje se sed jezdce, jemnost pobídek, reakce koně na pobídky, i vzhled (upravenost a čistotu) dvojice.
- Western Riding:
Zkouška obratnosti, pro kterou jsou typické letmé přeskoky ve cvalu. V úloze se hodnotí kvalita chodu, přeskoky ve cvalu, reakce na jezdce chování a dispozice. Úloha obsahuje předvedení práce ve všech chodech, couvání, překonání jednoduché překážky a několik letmých přeskoků, kdy u přeskoků se hodnotí jejich čistota a přesnost provedení, stejně jako plynulost a klidné provedení celé úlohy.
- Superhors:
S touto krásnou a náročnou soutěží se setkáváme jen na vrcholných soutěžích – jakými je například Mistrovství republiky či seriál Woodentrophy. Jedná se o disciplínu, která v sobě kombinuje prvky reiningu, pleasuru, western ridingu a trailu. Kombinace pleasurových chodů – včetně prodlouženého klusu na straně jedné a dynamického reiningu na straně druhé vyžaduje dobrou přiježděnost koně, stejně jako cvalové přeskoky western ridingu či průjezd brankou v trailu. Povoleno je pouze jednoruční vedení na páce, bez ohledu na věk koně, kdy startovat smí pouze koně starší 4 let. Jak se zdá, ideální kůň pro Superhorse by měl být všestranný, obratný, přiježděný a spolehlivý. Koně startující v Superhors by možná nebyli špičkoví v každé z disciplín, ale jejich všestrannost z nich dělá ty pravé „super koně“.
- Freestyle reining:
Jedná se o reining, kdy soutěžící mohou použít masky pro sebe i koně, úloha se jede na hudbu. Úlohy nejsou předepsány, soutěžící si sestaví úlohu vlastní. Ta ale musí obsahovat některé povinné prvky, kterými jsou 4 po sobě následující spiny vpravo i vlevo, 3 sliding stopy, levý i pravý přeskok. Mimo tyto prvky mohou předvést jakýkoliv další prvek - třeba couvání, menší počet spinů než 4, ale i "nereiningové" prvky jako například překroky. Jízda je povinně doprovázena hudbou a trvá maximálně 4 minuty. Hudbě musí odpovídat choreografie jízdy. Dobře sladěná jízda s hudbou zvyšuje dojem z jízdy a pomáhá plusovému ohodnocení. Jezdci mohou být posuzováni pouze pokud jedou na koni obkročmo. Další svobodu dávají jezdcům pravidla, která říkají, že jezdci mohou používat jakékoliv povolené westernové uzdění (tedy nezraňující uzdění předepsaných rozměrů a typů - hackamore, kroužková udidla i westernové páky) a mohou také jet bez uzdění. Uvolnění rukou umožňuje jezdci nejen předvést ovladatelnost koně sedem, ale také dává možnost zapojit ruce nebo nesené předměty do "příběhu". Ve freestyle bývají jednotlivé manévry obvykle předvedeny méně precizně než v předepsaných úlohách, ale díky hudbě se z jízdy stává tanec.
Rychlostní soutěže:
- Barrel Race:
Je to rychlostní disciplína, ve které se stává vítězem ten, kdo v nejkratším čase projede vymezenou dráhu. Ta je určena třemi barely umístěnými v rozích rovnostranného trojúhelníku. Jezdec s koněm musí každý barel objet a uzavřít kolem něj kruh, přičemž nesmí barel porazit. Sražení znamená penalizaci 5 trestných vteřin.
- Pole Bending:
Rychlostní disciplína, ve které jde v podstatě o slalom mezi šesti tyčemi postavenými v přímé linii za sebou. Dvojice po projetí startovní čáry cválá k poslední tyči, objede ji a potom projede mezi tyčemi slalom k první a vrací se slalomem k poslední. Po objetí poslední tyče se vrací přímo do cíle. Každé poražení tyče je penalizováno pěti trestnými vteřinami.
Práce s dobytkem
- Team Penning:
Úkolem týmu tří jezdců je zahnat tři určená dobytčata z dobytčí strany kolbiště do corralu (ohrady) na druhé straně. To vše musí stihnout v časovém limitu dvě a půl minuty. V průběhu soutěže je na kolbišti celé stádo dobytčat, to čítá nejméně dvacet jedna, nejvýše čtyřicet pět telat. Většinou je však počet kusů třicet, což je optimální počet, při němž se nebere ohled na počet přihlášených týmů.
V hodnocení týmu je podstatné, který tým zahnal více telat a dosažený čas týmu. Logicky tedy zvítězí tým, který zahnal největší počet telat v nejrychlejším čase. V případě, že dojde ke shodnému času a počtu telat, určí se pořadí v dalším kole, kdy týmy zahání do corralu jen jeden kus dobytka. Není to ale často se vyskytující situace.
- Cutting:
Má svou tradici v práci s dobytkem. Úkolem koně a jezdce je vstoupit do stáda a vybrat a oddělit od něj určený kus dobytka. Stádo by mělo čítat nejméně 10 kusů. Soutěží se v aréně a časový limit je 2,5 minuty. V této době musí jezdec zvládnout oddělit tele a to pak udržet od stáda, nejméně v polovině arény. V této fázi by již měl kůň pracovat naprosto samostatně na volných otěžích. Kůň brání teleti k návratu vlastním tělem, přičemž pracuje se skloněnou hlavou a zrcadlově kopíruje pohyby telete. Hodnotí se samostatná práce koně bez výrazných pobídek jezdce.
- Working Cow Horse:
Tato disciplína se skládá ze dvou následujících částí: Dry work (bez stáda) se skládá z reiningové úlohy a z fence work (práce se stádem). Součástí dry work je tak jako při reiningu předepsaná úloha, kterou musí jezdec s koněm absolvovat v poměrně rychlém tempu. Pro druhou část disciplíny - fence work - je do arény vpuštěno jedno dobytče. Kůň musí nejprve udržet dobytče pod kontrolou při krátké stěně arény a pak ho minimálně dvakrát přehnat podél dlouhé stěny, přičemž se tele musí před krátkou stěnou otočit směrem ke stěně. Nakonec musí kůň nahnat tele doprostřed arény a jednou s teletem uprostřed objet kruh v obou směrech.